top of page
Štěpán Čermák

Ozvěny IFA: Největší evropská výstava spotřební elektroniky přestává být relevantní

IFA sice proběhla už docela dávno, ale jelikož se stále jedná o nejdůležitější evropskou událost na poli spotřební elektroniky, byla by škoda přejít letošní ročník bez povšimnutí. Pro nadšence do A/V techniky byl totiž možná zlomový. Pojďme se tedy vrátit v čase a dělejme, že je konec léta. Všichni se po dovolených aklimatizujeme v práci. Vánoce jsou daleko. A po prvním víkendu nového školního roku skončila IFA 2022.



Tradičně zářijová výstava letos probíhala po dvouleté pauze. Že se svět za tu dobu dramaticky změnil, asi není třeba podotýkat. Jenže v berlínském Messe jako by se zastavil čas. Vše zůstalo při starém. Jen … slabší.


Jezdím na IFA nějakých patnáct let. Tvrzení, že ročník 2022 byl za poslední roky - vlastně za celou dobu - zdaleka nejhorší, jsem tedy schopen opřít o srovnání s téměř veškerými IFA jedenadvacátého století.


Přitom na první pohled se opravdu nic nezměnilo. V obřím areálu člověk stále bloudí a hledání konkrétní expozice je na přizvání kartografa. Klobásy jsou furt stejně hnusné, a ačkoli je návštěvník obklopen ukázkami technologií budoucnosti, nemůže u stánku zaplatit kartou. Já vím, problémy prvního světa. No a uprostřed areálu se opět pořádá ohromný koncert, na který skoro nikdo nepřijde. Až sem “dobrý”. Furt stejný.



Jenže na IFA si jde člověk osahat nejnovější gadgety, podívat se na budoucí trendy audiovizuální techniky, učit se, objevovat. Ruku na srdce, taky se nechat oblbnout fenomenálními expozicemi v čele s tou od Samsungu, Sony, nebo třeba Panasonicu. Tady to ale začíná drhnout. Třeba Sony se totiž letos pro jistotu vůbec nedostavilo.


Z velkých značek nebylo jediné. Dlouho jsme s klukama (do Berlína jezdíme roky ve stejné partě) dešifrovali mapy, procházeli obří haly tam a zpátky a naivně doufali, že jsme jen něco přehlédli, než jsme si přiznali, že některé z historicky nejzajímavějších expozic IFA to letos vzdaly.


Do Berlína nedorazili velikáni jako Sony, Lenovo, Dell, Onkyo, Sharp, Philips … Z 1900 vystavovatelů roku 2019 se jich vrátilo 1100.


A i značky, které tu běžně dominují, měly vyloženě slabou chvilku. Opět v čele se Samsungem, který polovinu haly zasypal foldable telefony. Z korejců jsme si utahovali, že Flipů a Foldů vyrobili tolik a o produkt je tak malý zájem, že s nimi doslova vytapetovali celou expozici. Bez nadsázky.



Na druhou stranu právě u Samsungu jsem měl jeden z mála zajímavých audiovizuálních zážitků. I když ve špatném slova smyslu. Na nových 8k QLEDech tu korejský gigant pouštěl ukázku z televizního Pána prstenů. Na uvedení seriálu se Samsung marketingově podílel a výbavou svých high-endových televizorů lákal na exkluzivní 8k obsah ze Středozemě. Tahle exkluzivita se ale nakonec smrskla pouze na trailer. Na výstavě běžel ve smyčce.



Jenže pokud byla ukázka v nativním 8k, nebylo to poznat. Samsung si za to paradoxně mohl sám, protože na svém vlajkovém 8K televizoru vyhonil jas, saturaci i kontrast do tak nepřirozených poloh, že z reprodukovaného materiálu vylezl šum jak pupínky z puberťákova kyselého úsměvu.


Přidejte na výstavách obligátní snímkovou interpolaci na MAX a máte z toho vyloženě hnusný obrázek, který by mě teda ke streamování Pána prstenů nebo koupi televizoru za stovky tisíc rozhodně nepřesvědčil. Ba co hůř, díky všem výše zmíněným fičurám mohl materiál klidně být do 8k dopočítaný z Full HD a kolemjdoucí by to pravděpodobně nepoznali.



O moc více ze světa 4k a 8k televizorů jsem si toho na IFA neužil. LG mělo solidní expozici, kterou otevíralo ohromujícím sedmadevadesátipalcovým a tedy největším OLEDem na světě.



Tady už se televizory velikostně posouvají do sféry, které doposud dominovaly pouze projektory. Podívaná je to opravdu fantastická. Jen je škoda, že LG jako součást expozice nepostavilo také menší místnost simulující obývák, kde by boží 97´ OLED suploval právě plátno.


Na poli OLED tedy při absenci Sony a při naprostém zanevření nad zobrazovací technikou Panasonicu, jehož stánek byl skoro až smutně vyprázděný ...



... Berlínu kralovalo právě LG. Fajn byla i jejich timeline vývoje OLED zobrazovačů.



Pak už to byl sešup. Jasně, Samsung ukázal několik pěkných 8k QLED televizorů. Jenže výše zmíněné “uber-nastavení” paradoxně tak degraduje podívanou, že člověk může jen těžko soudit, jak pěkně nebo nepěkně jejich displeje vypadají.


Několik vystavovatelů posouvalo možnosti úhlopříčky modulárními miniLED stěnami. Tuhle technologii jsme na IFA měli možnost vidět v různých podobách už několik let zpátky a zatím to bohužel nevypadá, že by se nějak posunula nad rámec komerčních instalací - domů si to pořád nikdo nepořídíme. Nejen kvůli ceně, ale i proto, že spoje mezi moduly jsou stále viditelné. Odborně řečeno: Je to sice velký, ale hnusný.


TCL hodně komunikovalo vlastní obrazové čipy s pokročilými funkcemi přepočtu. Dokonce mělo na stánku několik srovnávaček vyvolatelných stiskem tlačítka jak na poště. Sice působily zfalšovaně, jako by je připravoval markeťák, ne technik, ale to jim lze jen těžko zazlívat. Alespoň se snažili. Co - alespoň se dostavili!



Absence některých velkých značek je však pochopitelná. Poslední dva roky udělaly svoje a jak se třeba práce přesouvá do světa jedniček a nul a virtuálních světů, podobně i velcí hráči na poli spotřební elektroniky zjišťují, že je snazší uvádět produkty na dálku. Ne nepodobně jako to dělá Apple se svými fantasticky produkovanými prezentacemi.


Představit produkt v livestreamu nebo pěkném prezentačním videu je levnější, logisticky méně komplikované a ve výsledku vlastně i efektnější než si lámat hlavu s expozicí pro pár tisíc lidí. Mediální dosah je stejný, ten virtuální mnohem větší. Produkt se může rozeslat několika klíčovým YouTuberům nebo influencerům k osahání - a marketing je hotov. K čemu nějaká IFA?

Ostatně třeba Lenovo “na IFA” několik novinek představilo. Jen tu nemělo vlastní stánek a produkty ukázalo někde za zavřenými dveřmi pár novinářům a blogerům. Pro spotřebitele na druhé straně světa to vypadalo, jako by v Berlíně přítomno bylo a výsledek byl vlastně stejný: “Novinka uvedená na IFA”. Jen těch pár set lidí, kteří by si ji osahali na skutečném stánku, mělo smůlu. Ale to je vlastně jedno.


Tohle je bohužel trend, který může IFA jen dále ubližovat. Během posledních let se začaly prošlapávat netradiční cesty sebeprezentace, které se ukazují být levnější a snazší, ale zároveň se stejným výsledkem a důsledkem. Tím je efektní marketing, ale také poloprázdná výstava, na které chybí jak zajímaví výrobci, tak zajímavé novinky a - možná v důsledku něčeho jiného, ale to je jedno - vlastně i návštěvníci.


To ze svého hlediska beru jako snad jediné pozitivum letošní IFA: Bylo tu tak málo lidí, že se člověk poprvé nemusel protahovat mezi davy a stát fronty na “osahávačku”. Většina stánků byla liduprázdná a pro ty z nás, kdo se dostavili, to byl skvělý zážitek a ohromný plus. Jenže pro IFA a pro vystavovatele ne. Pro ty absence návštěvníků naopak znamená urychlení veškerých výše zmiňovaných trendů. Takže to příští rok zase odneseme my, návštěvníci: Ještě horší exhibicí.


IFA samozřejmě nebyla jediná výstava, kde ubyli lidé. Například na IBC dorazilo o 34% méně návštěvníků. Je to logické, je v nás stále zakořeněný strach a do davů se hrneme jen výjimečně. “Ifu” připravila o návštěvníky spíš opatrnost, ne nezájem. Jenže to je v konečném důsledku úplně jedno.


Co s tím? Bohužel nic. IFA je v začarovaném kruhu. Pokud začne více tlačit na internetové prezentace, vystavovatelé s kamennými stánky budou dále ubývat - jenže ti virtuální nebudou zákonitě přibývat, neboť se z IFA stane zaměnitelný virtuální produkt. Přitom za současné ekonomické situace a ponurého výhledu se dá čekat, že firmy budou i nadále škrtat v marketingových rozpočtech. Jestli budou stánky na IFA horší a horší a návštěvníků i v důsledku toho bude ubývat, berlínskou výstavu čeká úpadek.


Ale že by to byl konec IFA? To zase ne. Furt je tu ohromný přesah do profi sféry (stánky zde mají broadcasteři i výrobci profesionální techniky) a B2B (týden před otevřením bran probíhá výstava exkluzivně pro prodejce a distributory). Navíc na své si přijdou i lidé s jinými než A/V zájmy - na IFA se objevuje stále více exhibitorů ze sportovního světa, lifestylu, nebo třeba výrobců bílé techniky. Ledničky a kuchyňské spotřebiče tu letos měly skutečně ohromnou část prostor. To je pro IFA směr. Jen už bohužel nezajímá mě z pohledu obsahu na Blu-space.


 

Diskuze k článkům se na Blu-space přesunuly přímo do diskuzního fóra. Své názory, komentáře, připomínky nebo cokoli k tomuto textu proto publikujte ve vlákně "Ozvěny IFA".

Comments


Magazín Blu-space.cz je provozován ze zisků
internetového obchodu Blu-shop.cz
Podpořte zdejší obsah nákupem filmů na BD a UHDBD
topgun224k.png
nenebd.png
bestiebd.png
casa.png
jako-zabit-ptacka-4k.png
kissme.png
bottom of page