ahoj vespolek, zdravím bývalé kolegy z hdmagu ( ahoj štěpáne ) a mám jeden dotaz na štastné majitele uhd. mám doma projektor panasonic ptae6000, tedy bývalou jedničku, která pochopitelně neumí 4k, ani hdr atd., když si k němu pořídím nový uhd player ( sony ) a uhd disk budu downsize-ovat na fullhd, bude výsledek srovnatelný s klasickým blu-ray, nebo bude lepší ?
nadchl mě totiž článek o uhd :)
Zrovna Oppo má manuálně nastavitelné, v jakém rozlišení a barevném prostoru si uživatel výstup přeje, tam to nebude žádný problém.
Taky to ted řeším ale mám Sony 65ES a jsem zvědavej co to udělá když k tomu připojím nové Oppo a zkusím hodit 4k disk a obyč bluray :D
Ahoj Jirko.
Pravděpodobně bude záležet na tom, jak se player postaví k downkonverzi HDR. A zda vůbec bude Full HD výstupu schopen. Nevím totiž, jak je to s HDCP 2.2, pokud z playeru dostáváš jen FHD signál. Tvůj projektor ho každopádně nemá, takže to by mohl být zádrhel? - to fakt ale spekuluji.
Dle UHDBD specifikací má každý player povinnost být schopen "očesat" signál o HDR a pustit ven SDR signál. Proto píšu, že je důležité, jak se k tomu tvůj player případně postaví: Buď může vzít signál vč. HDR metadat a do SDR je přepočítat (v čemž by mohlo dojít k barevným nesrovnalostem, k bandingu apod. - mohlo, ne mělo). Nebo metadata bude ignorovat a vezme si "základovou" SDR vrstvu. Jenže ta ve výsledku může mít VELICE MÁLO rozdílnou barevnou charakteristiku. A pak je samozřejmě otázkouj, kterou podobu preferovat.
Nedávno mi psal čtenář, jehož obrázky teď použiju. Snažil se pochopit, jestli náhodou celé UHD s HDR není podvod ( :-) ), když je schopen UHD downscalovat do FHD o stejné kvalitě. Vše jsem mu samozřejmě vysvětlil, nicméně proč to zmiňuji. Přikládám jeho screenshoty Revenanta. Obojí přepočítáno do FHD o stejném datovém toku, vlevo z FHD zdroje, vpravo z UHD zdroje:
Obojí je samozřejmě SDR (HDR tipovat zatím nelze, navíc ho na PC skoro není možné zobrazit) a jak vidíš, obojí má trochu jiné barvy. To je tím, že SDR vrstva, která slouží jako základ pod HDR, může často vypadat trochu jinak než klasická SDR vrstva z FHD.
Takže na jednu stranu můžeš downsamplováním přijít k nějakému drobnému rozdílu v kresbě (ale myslím si, že bude važné minimální), na druhou stranu dostaneš jinou charakterisitku barev a kontrastu, což je imo problém.
Osobně si myslím, že je v případě FHD zobrazovače zbytečné jít do UHD zdroje. Ať už kvůli problémům s připojením, nebo kvůli problémům s barvami, nebo kvůli tomu, že to je vlastně zbytečné. Ostatně součástí každého UHDBD je také Blu-ray kopie ... takže i když si koupíš film na UHDBD, můžeš ho začít sledovat z Blu-raye, kde to imo má při takové sestavě větší smysl ...
(P.S. Téma jsem přesunul do poradny)