Problém č. 1
Při přehrávání audio stopy v Dolby Atmos přehrávač i AV receiver svorně hlásí, že přehrávají Dolby True HD 7.1. O Dolby Atmos oba přístroje mlčí. Na disku ale Dolby True HD 7.1 audio stopa v menu disku není uvedena. Je zde pouze Dolby Atmos a pak další audio stopy v Dolby Digital 5.1. Problém byl zaznamenám při přehrávání Ultra HD blu ray disku Zachraňte vojína Ryana.
Otázky:
Je toto chování přehrávače a AV receiveru korektní?
Je problém v tom, že v AV receiveru je specifikována konfigurace připojených reproduktorů 5.0? Není třeba, aby byla nastavena např. konfigurace 3.0.2? Z praktického hlediska tuším, že vhodnější bude samozřejmě dokoupit pár Dolby Atmos enabled reproduktorů, aby byla možné připojit reproduktory v konfiguraci 5.0.2, ale v této fázi mi jde spíše o potvrzení, že přehrávač není vadný (doposud neuplynula 14-ti denní lhůta pro odstoupení od kupní smlouvy).
Je Dolby True HD 7.1 jakýmsi základním zvukovým formátem pro Dolby Atmos, k němuž jsou doplněna data, jejichž aplikací se Dolby True HD 7.1 "transformuje" Dolby Atmos (obdobně jako je tomu u HDR 10 a jeho "transformaci" na Dolby Vision)? To by pak vysvětlovalo, že oba přístroje bez potřebné konfigurace reproduktorů pro Dolby Atmos, přehrávají automaticky jen jakési "jádro" v podobě Dolby True HD 7.1.
Problém č. 2
Při přehrávání obsahu s Dolby Atmos audio stopou z Netflixu AV receiver hlásí přehrávání Dolby Digital plus 5.1.
Otázky:
Může nemožnost přehrání Dolby Atmos způsobovat propojení TV s AV receiverem HDMI 1.4 kabelem (výstup z AV receiveru i vstup TV podporují funkci ARC)?
Je nutno nějakým způsobem nastavit ARC HDMI výstup TV nebo ARC HDMI vstup AV receiveru, aby mohl být přehráván zvuk v Dolby Atmos, jehož zdrojem je TV?
Bylo by řešením použít pro přehrávání obsahu z Netflixu přehrávač?
Problém č. 3
Při přehrávání DTS:X hlásí přehrávač přehrávání DTS HD Master Audio 7.1 a současně AV receiver hlasí přehrávání DTS:X avšak při stisku tlačítka "info" zahlásí rovněž i přehrávání DTS HD Master Audio 7.1. Jedná se o přehrávání Ultra HD blu ray disku Grinch.
Otázka:
Jde o korektní chování přehrávače a AV receiveru?
Pro úplnost doplňuji podrobný popis sestavy a jejího zapojení:
Ultra HD blu ray přehrávač: Sony UBP X700
AV receiver: Onkyo TX NR575E
TV: LG OLED55B8PLA
Sada reproduktorů: 2x Canton LE 109 (front), 2x Canton LE 103 (surround back), 1x Canton LE 105 (center)
HDMI kabely: 2 x PXLDRIVE MAX 4K INTERCONNECT + 1 x HDMI verze 1.4
Firmware přístrojů jsou upgradovány na nejnovější verze.
Přehrávač je propojen jedním HDMI kabelem (PXLDRIVE) samostatně s AV receiverem a druhým HDMI kabelem (PXLDRIVE) s TV (video signál nepřechází přes AV receiver, neboť toto propojení hlásilo problémy AV receiveru s průchodem video signálu v Dolby Vision).
Dále je TV propojena HDMI kabelem verze 1.4 s HDMI a AV receiverem. Uvedený HDMI výstup z AV receiveru i HDMI vstup TV podporují funkci ARC.
K AV receiveru je připojeno 5 reproduktorů v konfiguraci 5.0.0.
Ještě připojuji doplňující informace k přehrávači (jen pro informaci všech, kteří by to mohli řešit):
Po provedeném upgradu firmware přehrávač přehrává Dolby Vision. Jen je třeba jej nastavit v menu a tuto funkci povolit. Problémem firmware ale je, že přehrávání Dolby Vision pak přehrávač hlásí i při přehrávání disků s HDR 10. Nelze tak vyloučit, že pro korektní přehrání HDR 10 pak bude třeba zase v menu přehrávače vypnout Dolby Vision.
Otello ja mam podobny problem so samsungom BD K-8500.prehra aj normalny film v dolby atmos ale codec je dolby plus.thrue hd mi nechce prehrat cez usb.tiez hladam
Dobrý den,
to je dotaz spíš na technickou podporu Sony. Případně na manuál :D
Osobně si myslím, že Atmos ne, ale můžu se plést. Souborový playback nikdy moc nekoumám, protože +disky+ ;)
Dobrý den,
pokud budete přehrávat film z externího HDD přes USB port přehrávače Sony UBP X700 ve formátu mkv, který bude obsahovat audio stopu TrueHD s Dolby Atmos, dokáže přehrávač film přehrát, příslušnou audio stopu dekódovat a poslat na AVR?
Děkuji za odpověď.
Hezký den
Vždy"t jsem to psal v předchozí odpovědi:
"Resp. dostanete, ale v komprimované podobě - právě jako Dolby Digital Plus. Až bude AVR v Atmos konfiguraci, rozsvítí se mu kontrolka, která hlásí Atmos, leč bude i nadále hlásit příjem Dolby Digital Plus. Ono je to tak "zabalené". Přes streaming by se nekomprimovaný Atmos nedostal, přes ARC už vůbec ne."
Děkuji za reakci. Ještě jsem trochu googlil a zjistil jsem, že pro audio v Dolby Atmos se používá jako "kontejner" Dolby Digital Plus, takže pokud mi AV receiver hlásí při přehrávání Dolby Atmost audia z Netflixu, že přehrává DD +, pak by vlastně mohlo jít o přehrávání DD+, jež obsahuje metadata pro object based Atmos. Takže je možné, že ačkoliv AVR indikuje DD+, je ve skutečnosti přehráván zvuk v Dolby Atmos? Když přehrávám titul s "pouhým" 5.1 zvukem, AVR hlásí přehrávání DD 5.1 (bez plus).
Jestli jsem to vše správně pochopil, pak na UHD Bluray discích je "jádro" v bezztrátovém Dolby True HD a v případě streamovacích služeb se jako jádro používá komprimovaný zvuk v DD+ a v obou případech jsou pak jen přidána metadata pro přehrávání Dolby Atmos?
Budu muset vyzkoušet přehrání nějakého Dolby Atmos titulu z Netflixu a jestli se zapojí Front High reproduktory bude jasné, že DD+ prošel přes ARC i s Dolby Atmos metadaty.
Jinak jsem našel zajímavý článek o propustnosti ARC ve vztahu k Dolby Atmos, kde je vysvětleno, že tahle otázka není zrovna z těch triviálních :-) Rozlišuje se tam Single mode ARC a Common mode ARC...
http://community.cedia.net/blogs/david-meyer/2018/06/25/dolby-atmos-over-hdmi-arc
Ha, tak shodou okolností jsem se zrovna dočetl, že minimálně UB9000 má v rámci Apps jak DV, tak DA :)
Jo, to přepínání moje Onkyo při zapnutym ARC dělalo taky. I to byl nakonec důvod, proč jsem ARC nepoužil (vedle problémů s Dolby Vision v aplikaci TV).
Aplikace v playerech imo updatovat nejde. Podle mě se updatují v rámci FW updatu samotnýho playeru. Pokud vůbec. A vůbec bych se nedivil, kdyby Atmos neuměly ani do budoucna. Protože za Atmos kodek se musí platit license fee. Výrobci maj určitě statistiky, že více lidí používá integrovanou Netflix app rovnou v TV, než z playeru, a tudíž pro ně nemá smysl podporovat sekundárního zařízení. Je to jen domněnka, ale ty licence se imo platí separátně pro streaming a separátně pro fyz. média, tudíž na streamingu přes player se Atmosu ani DV nedočkáme. Doufám, že se pletu, ale ...
Tak mám další poznatky k výše uvedeným potížím. Pokusil jsem se vyřešit problém s přehráváním audia v Dolby Atmos, kterým jsou vybaveny některé z titulů od Netflixu. K přehrávání jsem použil aplikaci Netflixu, která je nainstalována (již z výroby) v přehrávači Sony UBD X700 (namísto využití aplikace v TV, kde byl audio signál do receiveru nucen procházet "úzkým hrdlem" v podobě ARC audio "kanálu" přes HDMI).
Bohužel se ale ukázalo, že aplikace Netflixu je v přehrávači nejspíše v nějaké starší verzi, neboť u titulů, které by měly mít k dispozici audio v Dolby Atmos je v této verzi aplikace uvedeno pouze Dolby Digital 5.1 a při přehrávání těchto titulů také audio bylo toliko v DD 5.1 a nikoliv v Dolby Atmos. Aplikace Netflixu v TV přitom současně u týchž titulů hlásí přítomnost audia v Dolby Atmos, avšak to zase není možné přehrát přes ARC HDMI. Jinými slovy nápad používat k přehrávání Netflixu aplikaci v přehrávači (namísto v TV) a tím obejít problém s nedostatečnou propustností audio signálu přes ARC HDMI, v tomto konkrétním případě nevyšel. Napadá mě tak, že nakonec budu "nucen" dokoupit např. Apple TV 4K a přehrávat obsah z Netflixu z tohoto zařízení.
Nicméně bych uvítal nějaký tip, jak v daném přehrávači SONY aktualizovat verzi tam nahraných aplikací, tedy konkrétně Netflixu? TV LG mi ani neumožnila Netflix používat, dokud jsem nesvolil s její automatickou aktualizací na nejnovější verzi. SONY naproti tomu zřejmě možnost aktualizace aplikací nahraných v přehrávači vůbec neřeší. :-(
PS
Co se týče zmíněného problému s přenosem video signálu v Dolby Vision přes AV receiver, pak k odstranění tohoto problému nakonec zřejmě postačovala aktualizace firmware AV receiveru (zjištěno po té, co jsem se vrátil zpět k původnímu zapojení sestavy). Nově tedy mám sestavu zapojenu "klasicky" (přes HDMI) přehrávač s AV receiverem a AV receiver s TV (prostřednictvím vstupu podporujícího ARC). K tomuto zapojení jsem se vrátil rovněž z toho důvodu, že původní zapojení sestavy bylo spojeno se značně nestandardním chováním sestavy při přehrávání disků, o kterém jsem zde zatím nereferoval (při přerušení přehrávání a následném opětovném spuštění přehrávání se vstupní signál AV receiveru automaticky přepínal z BD/DVD na TV!).
Tak jen potvrzuji, že po připojení dalších 2 reproduktorů a příslušném nastavení konfigurace připojených reproduktorů na 5.0.2 v AV recieveru, již AV receiver hlásí přehrávání Dolby Atmos. :-)
Imo je to nejlepší kompromis. Sám se chystám právě na to.
Jen bacha, aby váš AVR vůbec devítikanálovou konfiguraci uměl. Já mám o nějakou řadu nebo dvě vyšší a ten tuším 5.1.4 neutáhne, max. 5.1.2 ... abyste nekupoval těch repráků zbytečně moc ;)
Děkuji za odpověď. Vidím to tak, že se začnu poohlížet po doplnění mých reproduktorů o 2 (4) stropní repráky. Canton tyto reproduktory dělá bohužel jen ve "střední" třídě za cca 10 tis/ks ( AR-400), což mi přijde dost drahé, hlavně při představě, že bych šel do 5.0.4 konfigurace.
Jak se díváte na instalaci "stropních" repro na čelní vertikální stěnu s tím, že budou umístěny těsně pod stropem? Vzhledem k tomu, že tyto reproduktory mají konstrukčně "fixně" nastavený úhel vyzařování, tak prostřednictvím výšky instalace by se dalo nastavit optimální směřování na posluchače. Nešlo by tedy o odraz od stropu, ale současně by se nejednalo ani o "čistokrevnou" stropní instalaci.
Letošní nejvyšší řady Panasonicu DV podporují :)
A přesně tak, DTS: X lze namapovat prakticky na cokoli. Proto je optimální konfigurace od 5.1.2 výše s tím, že Atmos obsahu je stejně více a nejvíce smysluplné jsou při tomto minimu repra ve vertikální rovině (boží hlas)
Děkuji velmi za promptní a vyčerpávající odpověď. Překvapuje mě, že DTS:X bude hrát se stropními reproduktory. Otázku umístění reproduktorů pro přehrávání Atmos a DTS:X, řeším taky. Na stránkách DTS:X není (nebylo) vůbec nic o stropních reproduktorech. S tím souvisí I moje další otázka:
Předpokládal jsem, že optimální bude mít sadu 7 (9) "pozemních" repro pro DTS:X a navíc 2 (nebo 4) stropní pro Atmos s tím, že při přehrávání DTS:X budu muset nějak zařídit odpojení stropních repro a naopak při Atmosu bude třeba připojit stropní repro a odpojit 2 (4) zadní surroundy. Tohle řešení mi ale přijde značně komplikované a "investičně" náročné a vůbec si nejsem jist jestli je skutečně optimální. :-)
Někde tady na blu-space jsem četl, že u DTS:X je v podstatě zcela jedno, jak jsou repro umístěny a že AV receiver si přehrávání stopy DTS:X upraví podle v něm uloženého nastavení rozmístění reproduktorů. Platí tedy, že rozmístění reproduktorů pro Atmos (tedy i na strop) bude vyhovující i pro přehrávání DTS:X? Podle Vaší předchozí odpovědi bych řekl, že ano, ale pro jistotu se ptám takto explicitně.
PS
O pořízení AF8 jsem taky uvažoval, ale nakonec po všech těch problémech s podporou/nepodporou Dolby Vision jsem se rozhodl pro LG. Nejvíce mě dostalo, že Sony měl podporovat DV jen pro streamovací služby a ne pro UHD přehrávače. Tyhle problémy jsem u TV za cca 70 tis. riskovat nechtěl. Se Sony přehrávačem za cca 5 tis. jsem už se tolik nebál.:-) Sony přehrávač jsem koupil právě kvůli deklarované podpoře DV. O problému s nutností ručního přepínání Dolby Vision jsem věděl předem a nějak si na to zvyknu. Možná, že to příští update firmware bude řešit. Ještě jsem uvažoval o přehrávači LG, ale zdejší názory na kvality tohoto přehrávače mě od tohoto nákupu odradily. :-) OPPO mi přišlo zbytečně drahé, panasonic nepodporuje DV, tak Sony v podstatě zbylo. :-)
1) Odpověděl jste si správně. AVR musí detekovat Atmos konfiguraci. Player musí být nastaven na Bitstream. Dolby TrueHD (nebo další) v různých kanálových konfiguracích je vždy "jádro" Atmos stopy. Pokud AVR "necítí" Atmos sestavu, pošle klasiku. Rozhodně doporučuji dokoupit Atmos repro. Ideálně pod strop, ne odrazem. Velký rozdíl.
2) Opět správně. Kabelem to čistě teoreticky být může, protože některé kabely mají na ARC o něco menší propust. Zkuste na test prohodit ten Pixeldrive, mam vyzkoušeno, že tím Atms v DD+ proteče. Každopádně přes ARC do AVR z TV Atmos nedostanete. ARC k tomu nemá dostatečnou propustnost. Resp. dostanete, ale v komprimované podobě - právě jako Dolby Digital Plus. Až bude AVR v Atmos konfiguraci, rozsvítí se mu kontrolka, která hlásí Atmos, leč bude i nadále hlásit příjem Dolby Digital Plus. Ono je to tak "zabalené". Přes streaming by se nekomprimovaný Atmos nedostal, přes ARC už vůbec ne. Player je rozhodně řešení, nicméně ten nemusí v interní aplikaci Atmos podporovat. Nevím, jak to má Sony, můj Panny jede jen neAtmos.
3) To je myslím docela normální. Playery nehlásí Atmos ani DTS:X (teda alespoň tuším, že to tak je), protože ho nevidí, jedná se pro ně o klasický bitstream. Proto "umí" Atmos i DTS:X úplně každý player. Metadata vidí až AVR, který je buď ignoruje, nebo dekóduje. Na současné sestavě je imo skoro jedno, jestli vám jede DTS:X. Ono se umí mapovat na jakýkoli setup, ale bez repro ve vertikální rovině stejně nepoznáte rozdíl. Až ve chvíli, kdy budou, na AVR budete mít zvuk v Direct režimu a repro ve vertikální rovině bude hrát, poznáte, zda DTS:X nebo Atmos skutečně hraje (Direct nedopočítává do setupu, tzn. kdyby měl neAtmos nebo neDTS:X stopu, horní repro by nehrálo).
K tomu updatu: Je to tak. Nutno manuálně přenastavovat. Sony a Dolby Vision je prdelní záležitost. Mám AF8 a interní Netflix aplikace je kvůli němu nekoukatelná.